W dzisiejszych czasach komputer to nieodzowna część życia. Obliczono, że aktualnie 75% zawodów jest w pełni zależnych komputera! Wynika stąd zatem, że zdecydowana większość społeczeństwa jest skazana na to, że swoje obowiązki zawodowe musi wykonywać na siedząco. Ciężko wyobrazić sobie komputer stacjonarny bez myszki. Cechą charakterystyczną jest to, że obsługuje się ją jedną ręką, co powoduje często asymetryczne ustawienie tułowia, obręczy barkowej i całego ramienia. Dodatkowo, udowodniono, że korzystanie z nieergonomicznej, niedopasowanej do dłoni myszy komputerowej jest przyczyną bólu w obrębie mięśni stawu ramiennego, a także przedramienia!

 

W trakcie pracy przy komputerze po stronie dłoni, która operuje myszą bark ustawia się w protrakcji (wysuwa się w przód) i lekkiej elewacji (uniesieniu ku górze), ramię w minimalnej rotacji zewnętrznej, przedramię w mocnej pronacji (dłoń skierowana do podłogi), nadgarstek w zgięciu grzbietowym, palce II i III w lekkim, stałym napięciu.

Powyższa pozycja permanentnie przyjmowana, w połączeniu z brakiem rekreacyjnej aktywności po zakończonej pracy sprzyja osłabieniu mięśni obręczy barkowej, następnie w wyniku przeciążeń powstawaniu mikrourazów, a także stanu zapalnego w obrębie struktur wewnątrzstawowych, a w efekcie barku komputerowca (ang. mouse shoulder).

 

Musimy pamiętać, że kompleks barkowy, to biomechanicznie skomplikowany mechanizm. Składa się on z trzech stawów: łopatkowo, ramiennego, mostkowo- obojczykowego, barkowo- obojczykowego, a także z funkcjonalnego stawu łopatkowo- żebrowego. Musimy zatem pamiętać o tym, że jest wiele struktur, które mogą stać się źródłem dolegliwości bólowych i to właśnie precyzyjne ustalenie tkanki dającej dolegliwości bólowe jest kluczem do wyboru odpowiedniej terapii i szybkiego ustąpienia dolegliwości.

W diagnostyce tzw. barku komputerowca bardzo istotne jest wykluczenie innych możliwych źródeł bólu. Na podstawie wywiadu konieczne jest wykluczenie ewentualnego urazu, czyli mechanicznego uszkodzenia kości lub tkanek miękkich. Musimy pamiętać też o tym, że siedząc na nieodpowiednim stanowisku również przeciążany jest odcinek szyjny oraz piersiowy kręgosłupa, które również mogą dawać dolegliwości rzutujące na staw ramienny.

 

Leczeniem w przypadku barku komputerowca jest przede wszystkim dostosowanie stanowiska pracy wraz ze zmianą myszy komputerowej, a także fizjoterapia. Kluczem w usprawnianiu jest mobilizacja odcinka piersiowego kręgosłupa, wzmocnienie mięśni stabilizujących łopatkę (głównie część dolną mięśnia czworobocznego oraz mięsień zębaty przedni) oraz mięśni wchodzących w skład pierścienia rotatorów. Warto również pamiętać o mięśniach przedramienia: zginaczach nadgarstka i nawracaczach (pronatorach) przedramienia, które należy rozciągać i uelastyczniać. W niektórych przypadkach fizjoterapię warto wspomóc niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi w celu redukcji stanu zapalnego, a w konsekwencji dolegliwości bólowych, aby możliwe było wprowadzenie ćwiczeń usprawniających.