Bóle pomiędzy łopatkami są stosunkowo rzadką dolegliwością wśród osób pracujących na siedząco, jak i generalnie wśród społeczeństwa. Zwykle nie świadczą one o poważnej patologii, jednakże zawsze warto skonsultować się z fizjoterapeutą lub ortopedą. O czym taki ból może świadczyć, dowiesz się w kolejnej części artykułu.

 

Najczęstszą przyczyną bólu pomiędzy łopatkami jest tzw. zespół skrzyżowania górnego. Wiąże się to z charakterystyczną postawą: protrakcją, czyli wysunięciem do przodu, barków i głowy oraz zaokrągleniem pleców w górnym odcinku. Spowodowane jest to nadaktywnością mięśni: piersiowych większych, mostkowo- obojczykowo- sutkowych oraz dźwigaczy łopatek, czworobocznych w części górnej i podpotylicznych. Z drugiej strony osłabione i rozciągnięte mięśnie to: zębate przednie, czworoboczne w części dolnej, równoległoboczne, prostownik grzbietu oraz głębokie zginacze szyi. Najczęściej źródłem bólu pomiędzy łopatkami mogą być właśnie mięśnie. Wtedy należy zastosować odpowiednia terapię manualną oraz dedykowany zestaw ćwiczeń, który będzie skupiał się na rozciąganiu mięśni skróconych oraz wzmacnianiu mięśni osłabionych, by przywrócić balans i poprawić postawę ciała.

Kolejną przyczyną bólu mogą być zablokowania pomiędzy kręgami na przejściu szyjno- piersiowym lub w samym odcinku piersiowym jak i w stawach żebrowo- poprzecznych (staw pomiędzy wyrostkiem poprzecznym kręgu w odcinku piersiowym, a żebrem). Tego typu przypadki mogą powodować napięcie tkanek w tej okolicy, co w konsekwencji może być źródłem dolegliwości bólowych. W tym przypadku zadaniem terapeuty manualnego jest uruchomienie połączeń pomiędzy kręgami lub stawów żebrowo- poprzecznych oraz precyzyjne dobranie ćwiczeń, które będą utrzymywać ruchomość w danych segmentach kręgosłupa.

 

Ból pomiędzy łopatkami oprócz powyższych, niezagrażających życiu, przyczyn może niestety być symptomem poważniejszych patologii, które zdecydowanie wymagają konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu, a następnie z lekarzem specjalistą w dziedzinie neurologii lub ortopedii. Dyskopatia w odcinku piersiowym, choć rzadko rozpoznawana, może dawać lokalne dolegliwości lub nawet ostre bóle przeszywające na wskroś klatkę piersiową. Neuralgia międzyżebrowa, będąca skutkiem ucisku na nerw międzyżebrowy lub jego stanem zapalnym, może się rozwinąć na skutek urazu, upadku z wysokości, zabiegu operacyjnego w obrębie klatki piersiowej lub półpaśca.

 

Bardzo poważnym zagrożeniem może być złamanie kompresyjne trzonu kręgu w odcinku piersiowym, powodujące jego sklinowacenie. Pojawia się zwykle u kobiet powyżej 60 r. ż. cierpiących na osteoporozę, czyli chorobę polegające na zmniejszeniu gęstości kości, co w efekcie zmniejsza ich wytrzymałość mechaniczną. Może nastąpić w wyniku niskoenergetycznego urazu, upadku lub w skrajnych przypadkach, nawet spontanicznie w wyniku działania siły grawitacji. Złamanie tego typu charakteryzuje się dużym bólem w trakcie poruszania się, wykonywania czynności życia codziennego, a nawet przy głębszym oddechu. W zależności od złamania leczenie może być zachowawcze, np. gorsetowanie lub operacyjne np. wertebroplastyka (zabieg polegający na podaniu do trzonu kręgu cementu kostnego).

 

Jeżeli ból pomiędzy łopatkami pojawia się w nocy, nie pozwala zasnąć, często wybudza ze snu, nie reaguje na środki przeciwbólowe lub wiąże się z innymi dolegliwościami, jak np. nocne pocenie, nagła utrata masy ciała, ogólne osłabienie, może świadczyć to o poważnej chorobie. Taki stan wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza pierwszego kontaktu oraz szybkiej diagnostyki.