Rehabilitacja i Fizjoterapia - Gdańsk Warszawa Katowice Kraków Poznań

U nas poczujesz się o wiele lepiej!

Częste bóle lędźwiowej części kręgosłupa? Skontaktuj się ze spacjalistą.
Avatar Darek Biedrań
Darek Biedrań

Częste bóle lędźwiowej części kręgosłupa? Skontaktuj się ze spacjalistą.

15.01.2023
ból kręgosłup lekarz
Częste bóle lędźwiowej części kręgosłupa? Skontaktuj się ze spacjalistą.
Rzeczywiście zgodnie z badaniami National Institutes of Health, częste bóle lędźwiowej części kręgosłupa są jedną z najczęściej występujących dolegliwości zdrowotnych. Bądź co bądź szacuje się, że od 10 do 40 procent ludzi na całym świecie doświadcza bólu w okolicach lędźwi. Pomimo wszystko wraz z wiekiem częstość występowania tego typu dolegliwości wzrasta, a badania wykazują, że osoby między 18. a 44. rokiem życia są najbardziej narażone na tego typu bóle. Tak czy owak możliwe jest, że przyczyną bólu lędźwiowego jest nadmierna aktywność lub nadmierne obciążenie, a także złe postawy lub złe ułożenie ciała. Aby je złagodzić, zaleca się wykonywanie ćwiczeń stretchingowych i rozciągających oraz w istocie stosowanie zimnych lub ciepłych okładów. Niemniej jednak jednak jeśli bóle lędźwiowe są uporczywe i nie ustępują, koniecznie należy się skontaktować ze specjalistą w celu dalszego postępowania leczniczego.

Kiedy i do kogo się udać z bólem kręgosłupa?

Ból kręgosłupa to dość częsta dolegliwość, która bezwzględnie może mieć różne przyczyny. Aczkolwiek aby ustalić jej przyczynę, należy skonsultować się z odpowiednim specjalistą. W każdym wypadku w przypadku bólu kręgosłupa dobrym wyborem jest ortopeda lub neurolog. Tym niemiej ortopeda jest lekarzem specjalizującym się w leczeniu chorób i urazów narządu ruchu. Tak czy inaczej neurolog zajmuje się wszelkimi problemami neurologicznymi, w tym bólem kręgosłupa. Jeśli ból kręgosłupa jest wywołany przez stres lub chroniczne zmęczenie, warto udać się też do psychologa lub psychiatry.Udając się do odpowiedniego lekarza, można doprawdy spodziewać się profesjonalnej diagnozy i właściwego postępowania terapeutycznego. Znając przyczynę bólu, lekarz w oczywisty sposób może zalecić odpowiednie leczenie, które może pomóc złagodzić dolegliwości. Lekarz bezspornie może zalecić zmianę stylu życia, ćwiczenia fizyczne lub specjalne ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa. W przypadku, gdy ból jest naprawdę nasilony, faktycznie może zalecić również farmakoterapię. Ważne jest, aby prawdę powiedziawszy leczyć ból kręgosłupa pod okiem profesjonalisty. Takie podejście nie ulega wątpliwości może przynieść długotrwałe efekty, a także zapobiec dalszemu pogorszeniu się stanu.

Jakiego lekarza wybrać w przypadku bólu kręgosłupa?

Ból kręgosłupa na sto procent może być wynikiem wielu czynników, dlatego ważne jest, aby udać się do odpowiedniego lekarza, który dokładnie zdiagnozuje problem i zaleci odpowiednie leczenie. W każdym wypadku w przypadku bólu kręgosłupa, pierwszym miejscem, do którego warto się udać, jest lekarz rodzinny. Może on zalecić konsultację z neurologiem lub ortopedą, w zależności od przyczyny bólu.

Lekarz neurolog zajmuje się leczeniem schorzeń neurologicznych, i tak w sumie takich jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona i inne schorzenia układu nerwowego. Tym niemiej lekarz ortopeda specjalizuje się w leczeniu schorzeń stawów, więzadeł i kości, w tym bólu kręgosłupa. Wiele osób cierpiących na ból kręgosłupa w rzeczy samej może skorzystać z wizyty u fizjoterapeuty lub rehabilitanta, którzy mogą zalecić odpowiednie ćwiczenia i terapie, aby pomóc w złagodzeniu bólu.

Leczenie bólu kręgosłupa

Ból kręgosłupa w istocie może być przyczyną wielu dolegliwości, dlatego ważne jest wczesne wykrycie i leczenie problemu. Najpierw należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który prawdę powiedziawszy może zalecić odpowiednie leczenie. Jeśli ból kręgosłupa jest ciężki lub trwa długo, lekarz doprawdy może zalecić udanie się do specjalisty, takiego jak:

  1. Neurochirurg
  2. Chirurg ortopedyczny
  3. Chirurg działający w ramach kręgosłupa
  4. Lekarz rehabilitacji
  5. Lekarz fizjoterapii

Leczenie bólu kręgosłupa

Ból kręgosłupa ściśle mówiąc może być objawem wielu poważnych schorzeń, dlatego w przypadku jej wystąpienia należy skonsultować się z lekarzem. Tak czy siak najczęściej w takich sytuacjach odsyła się pacjenta do ortopedy lub neurologa. Ortopeda przeprowadzi wywiad i wykona badania, aby właściwie określić przyczynę bólu i wdrożyć skuteczne leczenie. Po prostu neurolog będzie zajmować się diagnozowaniem i leczeniem neurologicznych schorzeń, które mogą powodować ból kręgosłupa. Lekarz najwyraźniej może zalecić fizykoterapię, która pomoże w leczeniu bólu i wzmocni mięśnie kręgosłupa. Zalecana jest również rehabilitacja, która poewidentnie może w poprawie ruchomości oraz określeniu stanu zdrowia.

O autorze

Darek Biedrań

Darek Biedrań to doświadczony fizjoterapeuta z ponad 10-letnim doświadczeniem w dziedzinie rehabilitacji i terapii ruchowej. Jego pasja do pomagania innym oraz fascynacja ludzkim ciałem skierowały go na ścieżkę zawodową, gdzie stara się poprawić jakość życia swoich pacjentów.

Avatar Darek Biedrań
Darek Biedrań
Zapraszam do dyskusji o "Częste bóle lędźwiowej części kręgosłupa? Skontaktuj się ze spacjalistą."!

Z naszego bloga

Ćwiczenia to samo zdrowie
ćwiczenia
zdrowie
Ćwiczenia to samo zdrowie

Ćwiczenia fizyczne to jeden z najważniejszych elementów składających się na zdrowy tryb życia. Mimo wszystko regularne ...

Rehabilitacja po wypadku
rehabilitacja
Rehabilitacja po wypadku

Kule rehabilitacyjneKule rehabilitacyjne są niezwykle przydatnym sprzętem podczas procesu rehabilitacji po wypadku ...

Praca po technologii żywności i żywieniu człowieka
Praca po technologii żywności i żywieniu człowieka

Właściwie w dzisiejszych czasach technologia pełni ogromną rolę we wszystkich aspektach naszego życia, a przemysł spoż...