Dbanie o kondycję kręgosłupa, to przede wszystkim ruch. Aktywności różnego typu, od spacerów począwszy, a skończywszy na ćwiczeniach siłowych, typu martwy ciąg i przysiad, to środki do osiągnięcia celu jakim są zdrowe, asymptomatyczne plecy. Niestety, aktualnie wielu z nas pracuje na siedząco, co wiąże się z setkami godzin spędzonych na krześle lub fotelu w pozycji, która nie jest naturalna dla naszego kręgosłupa.

Na rynku jest mnóstwo produktów, które mają sprawić by pozycja siedząca na aktualnie posiadanym krześle czy fotelu biurowym, była jak najmniej szkodliwa dla naszego grzbietu. Poniżej skupimy się na porównaniu popularnych podpórek lędźwiowych różnego typu z rodziną siedzisk Curble.

 

Podpórki lędźwiowe to bardzo szeroki termin. Tak naprawdę analizę można zacząć od zwykłej poduszki, którą można położyć za plecami. Pierwsza grupa produktów to właśnie wszelkiego typu wałki i poduszki mocowane do oparcia. Pierwszy problem, który pojawia się po odpakowaniu takiego produktu to: na jakiej wysokości właściwie zamocować je na oparciu? Przecież nie każdy kto kupuje taki produkt musi znać się na anatomii i biomechanice kręgosłupa. Podparcie zbyt wysoko będzie powodować hiperkorekcję postawy, zbyt nisko nie przyniesie oczekiwanych efektów. Zatem, kupując tego typu poduszkę nie można mieć pewności, że ona właściwie wspiera nasz kręgosłup.

Kolejna grupa, to także podpórki mocowane do oparcia, jednak wykonane ze swego rodzaju elastycznej siatki. Zaczynając od zalet, mocowanie jest dość proste i intuicyjne, ponieważ w większości modeli dolna krawędź musi dotykać do siedziska. Niestety na tym można zakończyć wymienianie plusów. Materiały użyte do wykonania tego typu urządzeń nie są zbyt trwałe, co wiąże się z tym, że szybko dochodzi do ich zużywania się i w konsekwencji spadku efektywności wsparcia odcinka lędźwiowego.

 

Na tle tych prostych podpórek siedziska Curble wypadają bardzo dobrze, żeby nie powiedzieć doskonale. Przede wszystkim wyróżniają się materiałem użytym w procesie produkcji oraz jego niespotykaną wytrzymałością. Poza tym Curble można używać na każdego typu krześle, od taboretu kuchennego aż po fotel biurowy. Dodatkowo nie jest to produkt uniwersalny, dostępna są opcja dla dzieci jak i dwie kolejne dla dorosłych.

Jednak to, co odróżnia Curble od innych urządzeń mających poprawiać pozycję siedzącą, to mechanizm działania (link). Jest to pierwsze urządzenie tego typu w Polsce. Poza Curble, żadne z dostępnych rozwiązań, to nic więcej niż po prostu „podpórka”.