Zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa są bardzo powszechną przypadłością, co czyni je główną przyczyna bólu kręgosłupa. Najczęściej można je znaleźć w odcinku szyjnym (C4-C6) oraz w odcinku lędźwiowo- krzyżowym (L4- S1). Mogą one lokalizować się w obrębie krążków międzykręgowych, trzonów kręgów czy stawów międzykręgowych jak i tkankach miękkich powodując między innymi:
– zmniejszenie wysokości dysków (na zdjęciu RTG widoczne jako zmniejszenie przerw pomiędzy poszczególnymi kręgami);
– przepukliny dysków z lub bez podrażnienia struktur nerwowych;
– powstawanie osteofitów (wyrośli kostnych) na krawędziach trzonów kręgów, powierzchni stawowych stawów międzywyrostkowych;
Zmiany zwyrodnieniowe możemy podzielić na pierwotne (idiopatyczne) oraz wtórne, czyli powstające w następstwie kontuzji lub urazu czy wady wrodzonej. Musimy jednak pamiętać, że zmiany o charakterze pierwotnym są zjawiskiem zupełnie naturalnym, związanym z procesem starzenia się organizmu, bez jednej konkretnej przyczyny. Powstają one na przestrzeni wielu lat naszego życia. Jednakże, w skutek długotrwałych przeciążeń o niedużej sile, np. pracy w nieergonomicznej, zgarbionej pozycji lub uprawiania sportu na zawodowym poziomie bez odpowiedniego przygotowania można niestety przyspieszyć ich powstawanie.
Czy stwierdzenie zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie na zdjęciu RTG lub w rezonansie magnetycznym jest już wyrokiem?
Według badań na ZDROWYCH, BEZOBJAWOWYCH ochotnikach już 37% osób w 20 roku życia ma zmiany zwyrodnieniowe w obrębie krążków międzykręgowych, a 80% w 50 roku życia! Natomiast jeżeli chodzi o stawy międzywyrostkowe, to procentowe dane dla powyższych grup wiekowych wynoszą odpowiednio 4% i 32%.
Wniosek zatem nasuwa się sam- zmiany zwyrodnieniowe zlokalizowane w kręgosłupie nie są równoznaczne z występowaniem dolegliwości bólowych.
Warto jednak nadmienić, że zdiagnozowanie ich powinno od razu skłonić nas do refleksji nad ergonomią pozycji w trakcie pracy, nauki czy sportu, a także powinno dać nam bodziec do natychmiastowego wdrożenia odpowiedniej profilaktyki przeciwko progresji zmian zwyrodnieniowych poprzez odpowiednio prowadzoną fizjoterapię.
Warto zadbać o pozycje siedzenia, wygodnego siedzenia podczas pracy przy komputerze w domu w pracy. Miałem atak bólu, dzień przed wylotem w delegacje do klienta, wiem co to znaczy ból .Dzięki Kubie i jego pracy z moim kręgosłupem dzisiaj jest super . Ale nie mogę zapomnieć o dbaniu o to jak siedzę co robię. Więc, używam Curble już od 3 miesięcy, i jak usiądę bez tego to szukam już tego. Świadomość jak działa i że działa powoduje że już ma 2 .
Jeden w domu 2 w pracy , Gorąco polecam .
Dowody jasno wskazują, że nie należy opierać się a nawet sugerować wynikami badań obrazowych. Zmiany, które zachodzą w kręgosłupie już w wieku 20 lat, są rzeczą normalną i postępującą wraz z wiekiem. Nie ma korelacji między tym, co widać na prześwietleniu a bólem. Jeśli byłoby inaczej, blisko 100% społeczeństwa mocno by cierpiała.
Nie oznacza to, że powinniśmy całkowicie zrezygnować z tego typu badań, ponieważ są pomocne m.in. w wyłapaniu tzw. „czerwonych flag”. Nie możemy jednak wykonywać ich rutynowo gdy tylko poczujemy „coś” w naszych plecach.